Pasport stavby je jednoduchý a dle mého velmi užitečný "projektík" zaměření skutečného stavu stavby, který se skládá z textové a výkresové části (situace + dokumentace objektu/ů) a pořizuje se zpravidla tehdy, když chybí jakákoliv dokumentace jak v archivu stavebním, tak vlastníkovým.
Kdy je potřeba - v případě historických staveb nebo starých domů, kdy neexistují žádné plány a vy se chystáte s nemovitostí "něco provádět" - legalizovat, rekonstruovat, prodávat, dodatečně kolaudovat, převádět vlastnictví z jednoho na druhého, pojišťovat, měnit způsob užívání, získat číslo popisné nebo evidenční, anebo třeba jen proto, že chcete mít zdokumentován dům, ve kterém bydlíte. :-) Pak vám tato "malá dokumentace" může posloužit jako výchozí podklad pro jakoukoliv další práci či návod k přemýšlení.
Většinou je potřebná i spolupráce s geodetem, který přesně zaměří umístění stavby na pozemku, a je-li potřeba upřesní geometrický plán, protože digitalizace posledních pár let s sebou přinesla i řadu nepřesností a chyb v katastru nemovitostí.
Citace zákona:
§ 245 Pasport stavby
(1) Vlastník stavby je povinen uchovávat po celou dobu trvání stavby ověřenou dokumentaci odpovídající jejímu skutečnému provedení podle vydaných povolení. V případech, kdy se dokumentace nedochovala nebo není v náležitém stavu a stavba byla povolena nebo povolení podle právních předpisů platných při provedení stavby nevyžadovala, je vlastník stavby povinen pořídit pasport stavby.
(2) Nejsou-li zachovány doklady, z nichž by bylo možné zjistit účel, pro který byla stavba povolena, platí, že stavba je určena k účelu, pro který je svým stavebně technickým uspořádáním určena.
(3) Neplní-li vlastník stavby povinnost podle odstavce 1, stavební úřad mu nařídí, aby pořídil pasport stavby. Rozhodnutí o nařízení pořízení pasportu stavby se vydává jako první úkon stavebního úřadu v řízení. Není-li třeba pasport stavby doplnit, změnit nebo jinak přepracovat, stavební úřad jej ověří
•